مقایسه سیپ ترانک شرکت های FCP و سیپ ترانک مخابرات

 

در سالهای اخیر با پیشرفت تکنولوژی های ارتباطی، سیستم های مخابراتی نیز دائم در حال تغییر و حرکت به سوی استاندارهای جهانی شدند. پیش‌تر خطوط مخابراتی صرفا از طریق شرکت‌های مخابرات هر منطقه و بر روی زوج سیم یا فیبر نوری به واحدهای مسکونی، اداری یا تجاری واگذار می‌شدند. به مرور زمان و با افزایش تراکم واحدهای ساختمانی شهری مراکز مخابراتی محلی دیگر ظرفیت سرویس‌دهی را نداشتند و اصطلاحا سوییچ‌های آنها پر می‌شد و هر شخص برای دریافت یک خط تلفن مجبور به انتظار حتی چندساله برای خالی شدن یک خط و واگذاری به او بود. کمتر از یک دهه است که خط تلفن ثابت با شکل و شمایل تازه‌ای از طریق مخابرات منطقه یا شرکت های سرویس دهنده خط تلفن ثابت به کاربران ارائه می‌شود که به آنها سیپ ترانک یا خط تلفن اینترنتی می‌گویند. در ادامه شما را بیشتر با سیپ ترانک شرکت های FCP و سیپ ترانک مخابرات آشنا می‌کنیم.

مطلب پیشنهادی: خط تلفن اینترنتی چیست؟ ۱۰ مزیت رقابتی نسبت به خطوط آنالوگ مخابرات

منظور از سیپ ترانک چیست؟

 

سیپ ترانک یک پروتکل ارتباطی در سیستم های مخابراتی نوین و تحت شبکه است. با یک دیدگاه عامیانه منظور از سیپ ترانک مخابرات یا شرکت‌های خصوصی خطوط تلفن ثابتی است که بر روی بستر اینترنت، زوج سیم یا فیبر نوری به واحدهای مسکونی، اداری و تجاری ارائه می‌شود. این نوع خطوط با توجه به ماهیت خود روی بستر شبکه و از طریق آدرس‌ IP به مقصد منتقل می‌شوند و هر کاربر حقیقی یا حقوقی می‌تواند بر اساس نیاز خود هر تعداد خط تلفن ثابت که نیاز داشته باشد را از شرکت سرویس دهنده روی یک بستر ارتباطی تحویل بگیرد.

در واقع سیپ ترانک به عنوان یک پروتکل ارتباطی از مبدا (شرکت سرویس دهنده) تا مقصد (سرویس گیرنده) وظیفه برقراری ارتباط تلفنی را بر عهده دارد.

سیپ ترانک در معنای تخصصی خود در واقع از دو اصطلاح SIP به عنوان یک پروتکل تخصصی سیستم های مبتنی بر تکنولوژی VoIP و Trunk به عنوان یک پل ارتباطی بین سرویس‌های مختلف استفاده می‌شود.

پروتکل SIP در مرکز تلفن ویپ نرم افزاری مثل الستیکس، استریسک، ایزابل، فری پی بی ایکس و … مورد استفاده قرار دارد. همچنین از این پروتکل در مراکز تلفن سخت افزاری مثل مرکز تلفن نیوراک، مرکز تلفن گرنداستریم، مرکز تلفن زایکو و … نیز استفاده می‌شود.

از آنجایی که سیپ ترانک به عنوان یک پل ارتباطی در سیستم های مبتنی بر ویپ مورد استفاده قرار دارد، وظیفه ارتباط بین سخت افزارها و هرگونه مرکز تلفن مبتنی بر پروتکل SIP را نیز بر عهده خواهد داشت.

 

سیپ ترانک مخابرات

 

شرکت مخابرات ایران سالهای زیادی است که روی بستر زوج سیم و فیبر نوری اقدام به ارائه خط تلفن ثابت به صورت سیپ ترانک کرده است. در واقع این خطوط روی همان بستر قبلی خطوط آنالوگ به کاربران ارائه می‌شود. با این تفاوت که برای استفاده از این خطوط نیاز به سخت افزارهایی در مبدا و مقصد وجود دارد که به آن مودم سیپ ترانک یا به اصطلاح فنی مودم G.SHDSL.BIS می‌گویند.

این مودم وظیفه تغییر سیگنال آنالوگ زوج سیم یا فیبر نوری را به IP دارد. در واقع این خطوط در مقصد روی بستر شبکه تحویل داده می‌شود و برای استفاده از آن باید از مرکز تلفن ویپ یا سانترال پاناسونیک با کارت SIP استفاده نمایید. لازم به ذکر است این نوع خطوط با یک سرشماره و هر تعداد کانال مورد نیاز شما ارائه می‌شوند. کانال‌ها تعداد تماس‌های همزمان شما را تعیین می‌کنند. مثلا شما می‌توانید یک سرشماره با تعداد ۱۰ کانال برای تماس همزمان خود از مخابرات منطقه تهیه کنید.

مطلب پیشنهادی: سیر تا پیاز مراحل راه‌اندازی خط ویپ

 

سیپ ترانک شرکت های خصوصی FCP

شرکت هایی که دارای مجوز FCP هستند علاوه بر سرویس‌هایی مثل اینترنت، شبکه های اختصاصی و سرورهای مجازی امکان ارائه خط تلفن ثابت را روی بستر شبکه، که به صورت اینترنتی یا شبکه های اختصاصی مثل پهنای باند اختصاصی یا ارتباط وایرلس را دارند. در واقع ارائه خط تلفن ثابت اصلی‌ترین سرویس این شرکت‌ها است.

بر خلاف شرکت مخابرات ایران، شرکت های سرویس دهنده FCP خط تلفن ثابت را صرفا روی یک IP به کاربر تحویل می‌دهند و دیگر نیازی به تهیه یک مودم سیپ ترانک نخواهد بود و همچنین امکان انتقال خط به سادگی وجود دارد. این شرکت ها نیز با یک سرشماره به افراد حقیقی یا حقوقی به هر تعداد کانالی که کاربر نیاز داشته باشد در قالب خطوط رند یا غیر رند سرویس‌دهی می‌کنند. از مهمترین مزیت های خط تلفن ثابت اینترنتی امکان انتقال ساده به منطقه دیگر، هزینه پایین تر و عدم وابستگی به مودم سیپ ترانک است.

خط تلفن اینترنتی یا سیپ ترانک شرکت‌های خصوصی روی بستر اینترنت و بدون داشتن هیچ سخت‌افزاری در محل مشترکین تحویل داده می‌شود. انتقال خط آسان، هزینه کمتر و عدم وابستگی به یک مکان از دیگر مزایای سیپ ترانک شرکت‌های خصوصی است.

 

مزایا و معایب سیپ‌ترانک مخابرات و شرکت های FCP

 

خطوط تلفن ثابت اینترنتی یا سیپ ترانکی که از سوی شرکت مخابرات یا شرکت های خصوصی ارائه می‌شود مانند سایر سرویس های تکنولوژیک مزایا و معایب خود را نیز دارند. به عنوان مثال پایداری در سیپ ترانک مخابرات، به دلیل بستر کابلی بین مخابرات تا مقصد یکی از مهم ترین مزایای این سرویس دهنده است.

بدیهی است که یک بستر فیزیکی به نسبت بستر های اینترنتی کمتر تحت الشعاع عوامل جوی، پهنای باند و نویز محیطی قرار می‌گیرد. بنابراین یکی از مهم ترین مزیت های سیپ ترانک مخابرات، پایداری بیشتر نسبت به سرویس شرکت‌های FCP است. همچنین ارائه خط تلفن ۴ و ۵ رقمی از دیگر مزیت‌های مهم سیپ ترانک مخابرات است.

 

شرکت های FCP سرویس‌های خود را معمولا از طریق اینترنت ADSL، پهنای باند اختصاصی یا به صورت وایرلس به صورت ۸ رقمی ارائه می‌کنند. در واقع تمام سرویس روی بستر شبکه و از طریق یک آدرس اینترنتی به مشترک تحویل داده می‌شود. در این شرایط بر خلاف مخابرات دیگر نیازی به تهیه مودم سیپ ترانک نخواهید داشت اما اگر سرویس خط تلفن اینترنتی یا خط تلفن ثابت را روی بستر ADSL گرفته باشید نیاز به تهیه یک روتر جهت برقراری یک ارتباط امن با شرکت سرویس دهنده خط تلفن اینترنتی خواهید داشت.

 

مهم ترین مزایای سرویس خط تلفن ثابت شرکت های FCP هزینه پایین‌تر خدمات، پشتیبانی بهتر، امکان جابجایی راحت‌تر خطوط در مناطق همان شهر و نداشتن هزینه آبونمان اشاره کرد. بنابراین اگر به دنبال دریافت خط تلفن ثابت اینترنتی با دردسر و هزینه های کمتری هستید، دریافت سرویس از شرکت های خصوصی FCP گزینه مناسبی است.

یکی از راهکارهای سازمانی نواتل ارائه خط تلفن اینترنتی است. نواتل به عنوان یک سرویس‌دهنده خط تلفن ثابت رسمی هر تعداد خط تلفن را، در کوتاه‌ترین زمان ممکن با کمترین هزینه و بدون خرید هیچگونه سخت افزاری به کسب و کارها ارائه می‌دهد

 

 

سیپ‌ترانک مخابرات، پارادوکس نوین مخابراتی!

برقراری ارتباط در شرکت مخابرات همچنان بر روی بستر زوج سیم و فیبر نوری است و سیپ ترانک نیز از طریق یک مودم روی همین بستر به مشترکین ارائه می‌شود. با وجود ارائه سرویس اینترنت بر روی بستر LTE از سوی شرکت‌های سرویس دهنده، مخابرات همچنان در حال ارائه اینترنت ADSL با آن سرعت و پهنای باند لاک پشتی است و همین موضوع به سادگی نشان دهنده نحوه ارائه سرویس و زیرساخت مخابرات هر منطقه است. هر چند که یک تکنولوژی نوین بر روی یک بستر قدیمی در حال ارائه است اما به هر حال رشد تکنولوژی در کشور ما به همین شکل کند است و شاید بهتر باشد بگوییم که با همین سرویس باید کلاهمان را هم بالا بیاندازیم.

 

در کنار سیپ ترانک مخابرات شرکت‌های زیادی هستند که با داشتن مجوز FCP امکان ارائه خط تلفن اینترنتی یا با تعبیری دیگر سیپ ترانک را ارائه می‌دهند. این شرکت‌ها خط تلفن ثابت ویپ را روی بستر اینترنت و با شرایط ساده‌تر و هزینه‌ مقرون به صرفه به مشترکین در کمترین زمان ممکن ارائه می‌کنند. در این میان راهکار سازمانی نواتل نیز به عنوان یک سرویس‌دهنده خدمات ارتباطی و تلفنی امکان ارائه خط تلفن ویپ را به مشترکین دارد.

نیاز به مشاوره دارم

همچنین ببینید

مرکز تلفن ابری در استارتاپ ‌ها

تاثیر استفاده از مرکز تلفن ابری در استارتاپ ‌ها

در سالهای اخیر کلمه استارتاپ را زیاد در اطرافمان شنیده‌ایم. افرادی هم بوده و هستند …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *