هر چیزی که باید در مورد انتقال خط تلفن بدانید

چرا انتقال خط انجام می‌دهیم؟

انتقال خط تلفن ثابت همیشه به دلیل مشکلات یک مرکز مخابراتی مثل پر شدن سوییچ‌ها یا محروم بودن منطقه از ارتباطات زیر ساختی نیست. گاهی ممکن است یک کسب و کار تصمیم بگیرد از شماره تلفن یک شهر دیگر استفاده کند. مثلا ممکن است یک شرکتی در اصفهان باشد، اما بخواهد یک شماره تلفن تهران نیز داشته باشد. ممکن است یک شرکت دفتر استیجاری داشته باشد و بر روی خط تلفن قدیمی خود تبلیغات کرده باشد و در صورت قطع شماره تلفن ثابت احتمال ریزش مشتری داشته باشد، برای از دست ندادن خط تلفن ثابت می‌تواند از روش انتقال خط بر روی بستر اینترنت یا وایرلس استفاده کند.

 • عدم امکان ارائه خط در یک منطقه

مشکل نبود خط تلفن ثابت در یک منطقه دو دلیل مهم و اساسی دارد و آن پر شدن سوییچ‌های مخابراتی و محروم بودن منطقه از زیرساخت ارتباطی مخابرات است. کسب و کارهایی که در این شرایط هستند مجبور به انتقال حط تلفن بر روی بستر اینترنت از یک منطقه به منطقه دیگر یا پیاده‌سازی یک بستر ارتباطی مثل وایرلس هستند تا بتوانند خطوط تلفن را روی این بستر ارتباطی به محل مورد نظر انتقال دهند. انتقال خط تلفن بر روی بستر اینترنت و بستر بی‌سیم یکی از متداول‌ترین روش‌های انتقال خط تلفن ثابت است.

 • استفاده از یک شماره در منطقه‌ای دیگر

گاهی ممکن است فروش و ارتباطات یک کسب و کار در شهری دیگر باشد اما افرادی که این کسب و کار را هدایت می‌کنند در آن شهر حضور فیزیکی نداشته باشند. به عنوان مثال می‌توانیم به یک فروشگاه اینترنتی اشاره کنیم. برخی از فروشگاه‌های اینترنتی از شهرهای کوچک اداره می‌شوند و بازار هدفشان در شهری دیگر است، در این شرایط انتقال خط تلفن ثابت یا خط تلفن ایوان که در یک محل خاص ارائه می‌شوند به این کسب و کار کمک می‌کند تا شماره همان شهر را برایث ارتباط با مشتریان خود داشته باشد.

 • نقل مکان

خیلی از دفاتر کسب و کارهای امروزی به صورت استیجاری هستند و همیشه این نگرانی برای مدیران یک کسب و کار وجود دارد که در صورت نقل مکان به اتفاقی برای خط تلفن ثابتی که روی آن سرمایه‌گذاری کرده است می‌افتد؟ با توجه به پیشرفت تکنولوژی‌های ارتباطی بهترین راهکار استفاده از خط تلفن اینترنتی است. این نوع خطوط وابسته به یک مکان خاص نیستند و به راحتی امکان انتقال آن را خواهید داشت. اما ممکن است از خطوط مخابراتی استفاده کنید، در این شرایط انتقال خط بر روی بستر اینترنت یا وایرلس از طریق مبدل‌ها ویپ امکانپذیر خواهد بود. به صورت معمول انتقال خط از یک مرکز مخابراتی به مرکز مخابراتی دیگر کار بسیار پر دردسر و گاهی نشدنی است! پیشنهاد می‌کنیم یک بار برای همیشه برای خلاصی از شر این چالش‌ها خط تلفن اینترنتی را جایگزین خطوط مخابراتی قدیمی‌تان کنید.

 

انتقال خط تلفن ثابت به مکان دیگر

در رابطه با نحوه و روش  نقل و انتقال خط‌ های تلفن در شهر های بزرگ مانند تهران ،اصفهان ،مشهد و اصفهان مشترکین مخابرات باید  برای انتقال خط تلفن ثابتی که دارند با مراکز  تلفن شهر و منطقه ی  خود مراجعه کنند و آدرس محل زندگی  یا کار جدید خود را اعلام کنند تا همکاران مخابرات  در مرکز تلفن بررسی ها را انجام دهند تا با وجود شرایط و امکان عملیات انتقال خط را آغاز کنند
امکان و شرایط انتقال خط ثابت مورد نظر وجود داشته باشد ولی افراد متقاضی مدارک هوییتی و یا حقوقی دارای مشکل باشند حدودا تا یک ماه  فرصت دارند تا  نواقص مدارک را برطرف کنند

 

چند نوع انتقال خط داریم؟

 • انتقال خط تلفن آنالوگ

برای انتقال خط تلفن ثابت آنالوگ نیازمند دو مبدل به نام گیت وی FXO و گیت وی FXS هستید که یکی در مبدا و دیکری در مقصد به عنوان فرستنده و گیرنده قرار می‌گیرد. انانتقال خط تلفن از طریق اینترنت، اینترانت و وایرلس صورت می‌گیرد. بدیهی است که در مبدا باید شرایط قرار دادن مبدل را داشته باشید. این مبدل تقریبا اندازه یک مودم اینترنت است.

 • انتقال خط تلفن ایوان

خط تلفن ایوان یکی از انواع خطوط تلفن مخابراتی است که روی یک زوج سیم امکان استفاده از ۳۰ خط تلفن را به صورت همزمان به کسب و کارها می‌دهد. در واقع این خط تلفن ایوان باعث می‌شود مشتریان بوق اشغال نشنوند و هیچ وقت پست خط نمانند. برای انتقال خط E1 نیازمند گیت وی ایوان هستید. انتقال خط در تمام روش‌ها بوسیله  انتقال خط تلفن از طریق اینترنت، اینترانت (مثل MPLS) و وایرلس امکانپذیر است.

 • انتقال خط تلفن اینترنتی

خط تلفن اینترنتی به روزترین نوع خط تلفن است که بر روی بستر اینترنت و با استفاده از تکنولوژی VoIP از طریق شرکت‌های خصوصی که دارای مجوز FCP هستند ارائه می‌شود. این خط تلفن ساده‌ترین روش انتقال خط را دارد زیرا هیچ وابستگی به یک مکان خاص ندارد و معمولا در هر شرایطی به سادگی منتقل می‌شود. پیشنهاد می‌کنیم مقاله زیر را در مورد خط تلفن اینترنتی مطالعه کنید.

مطلب پیشنهادی: خط تلفن اینترنتی چیست؟ ۱۰ مزیت رقابتی نسبت به خطوط آنالوگ

آیا برای انتقال خط نیاز به تجهیزات است؟

منتقل کردن خط تلفن به صورت معمول نیازمند تجهیزات سخت‌افزاری است. مثلا برای انتقال خط‌تلفن ایوان نیاز به مبدل خط ایوان دارید. لازم به ذکر است که پیش از مبدل، برای دریافت خط تلفن E1 از مخابرات نیاز به یک مودم ایوان که برای دریافت خط و ارتباط با مرکز مخابراتی خواهید داشت.

خطوط مخابراتی آنالوگ نیز برای انتقال به دو مبدل با نام‌های گیت وی FXO و گیت وی FXS، یکی در مبدا و دیگری در مقصد نیاز خواهید داشت. این مبدل‌ها بر اساس تعداد پورت قیمت‌های مختلفی دارند. مثلا اگر می‌خواهید چهار خط تلفن آنالوگ را انتقال دهید، به دو گیت وی FXO و FXS چهار پورت نیاز دارید.

خط تلفن ویپ تنها نوع خط تلفن ثابت است که برای دریافت و انتقال به هیچ سخت‌افزاری نیاز ندارد و و به هیچ موقعیت مکانی وابسته نیست. حتی برای استفاده از این خط تلفن ثابت به سخت افزار نیاز ندارید و صرفا با یک نرم‌افزار رایگان بر روی تلفن همراه هوشمند یا کامپیوتر امکان برقراری مکالمه را خواهید داشت. خط تلفن ویپ نسل نوین خطوط تلفن مخابراتی است که بسیاری از مشکلات خطوط تلفن پیشین خود را رفع کرده است و از یک تکنولوژی نوین به نام VoIP در ارتباطات خود استفاد استفاده می‌کند.

خط تلفن ویپ برای انتقال به هیچ سخت‌افزاری نیاز ندارد

خلاصه‌ای از راهنمای جامع انتقال خط تلفن

از مهمترین دلایل انتقال خط تلفن ثابت می‌توانیم به نبود امکان ارائه خط تلفن، استفاده از خط تلفن شهر دیگر، محروم بودن یک منطقه از ارتباطات زیر ساختی مخابرات و نقل مکان به دفتر کار جدید اشاره کنیم. خطوط مخابراتی مثل خط تلفن ایوان و خط تلفن آنالوگ برای انتقال و ارتباط با مخابرات نیازمند تجهیزات سخت‌افزاری در مبدا و مقصد هستند اما در مقابل خط تلفن اینترنتی که نسل نوین خطوط مخابراتی است برای انتقال خط نیازمند هیچ سخت‌افزاری نیست و با ساده‌ترین و سریعترین روش به محل جدید منتقل می‌شود. اگر هر کدام از شرایط انتقال خط را دارید یا کسب وکاری هستید که به تکنولوژی‌های روز اهمیت می‌دهید، استفاده از خط تلفن ویپ بهترین راهکار است و بدیهی است که استفاده از راهکارهای قدیمی به وجود تکنولوژی‌های نوین که دارای مزیت‌های بیشتر هستند معقول‌تر است. در این مقاله سعی کردیم انواع روش و راهکارهای انتقال خط تلفن آنالوگ را برایتان شرح دهیم و شما را با خط تلفن اینترنتی نیز آشنا کنیم.

شما از چه نوع خط تلفن ثابت در کسب و کارتان استفاده می‌کنید؟

همچنین ببینید

امنیت تلفن ابری نواتل

امنیت تلفن ابری چقدر قابل اعتماد است؟

امنیت تلفن ابری چقدر قابل اعتماد میباشد؟ آیا سازمان ها می توانند به تلفن های …

۲۱ نظر برای این مطلب وجود دارد

 1. من سرویس ابری از شما خریدم، اگر آدرس شرکت رو تغییر بدم انتقال تلفنم به ادرس جدید هزینه ای نداره؟

 2. برای انتقال خط تلفن ویپ شرکتم از تهران به اصفهان نیاز به سخت افزار خاصی هست؟

  • پشتیبانی نواتل

   کاربر عزیز
   خیر نیاز به نرم افزار خاصی نیست و انتقال خط بدون هیچ هزینه ای و به سادگی امکانپذیر هست

 3. با این اوصاف برای دفتر ما چون به صورت استیجاری هم هست بابت انتقال خط تلفن شما استفاده از سرویس تلفن ابری رو پیشنهاد میکنید؟هزینه ای نداره انتقال خط ؟

  • پشتیبانی نواتل

   کاربر عزیز
   بله بهترین گزینه برای شما سرویس ابری هست و بابت انتقال خط هم هزینه ای شامل شما نمیشود.

 4. امکان جابجایی خط تلفن ابری از تهران به اصفهان وجود داره؟

 5. شیما قنبرنژاد

  برای انتقال خط تلفن ویپ یاز به سخت افزار خاصی هست؟

 6. چطوری میتونم خط تلفن انالوگ رو به دیجیتال تبدیل کنیم مننونم

  • پشتیبانی نواتل

   سلام و وقت بخیر
   جهت کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره با متخصصین با شماره ۰۲۱۸۲۸۰۱۰۰۰ تماس حاصل فرمایید.

 7. تلفن ابری را چطوری میشه انتقال داد ؟ممنو میشم راهنمایی کنید

  • پشتیبانی نواتل

   باسلام و وقت بخیر
   انتقال خط تلفن ابری نیاز به سخت افزار یا هزینه خاصی ندارد و به هیچ موقعیت مکانی وابسته نیست و براحتی قابل انجام هست.

 8. میشه با تلفن ابری با خارج از کشور تماس گرفت؟؟؟؟

  • پشتیبانی نواتل

   سلام و وقت بخیر
   بله دوست عزیز با استفاده از اپلیکیشن نوا و تماس نوااوت شما امکان برقراری ارتباط با تمام نقاط جهان را خواهید داشت.

 9. میخواستم بدونم برای انتقال خط تلفن ایوان چجوری باید اقدام کنم؟

  • پشتیبانی نواتل

   سلام و وقت بخیر
   برای کسب اطلاعات بیشتر و صحبت با کارشناسان با شماره ۰۲۱۸۲۸۰۱۰۰۰ تماس حاصل فرمایید🌹

 10. پشتیبانی نواتل

  با سلام کاربر گرامی
  اگر از مرکز تلفن ابری استفاده میکند خیر و ولی اگر از مرکز تلفن سانترال استفاده میکنید بله باید سخت افزار های ها جدید رو روی خط تلفنتون تنظیم کنید

 11. سلام
  خط تلفن ابری رو رو هم همیشه انتقال داد به اشخاصی دیگر؟؟؟؟؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.