امنیت تلفن ابری چقدر قابل اعتماد است؟

امنیت تلفن ابری چقدر قابل اعتماد میباشد؟ آیا سازمان ها می توانند به تلفن های ابری که تماس را بر بستر اینترنت برقرار می کند اعتماد کنند؟
در این مقاله قصد داریم شما را با انواع خط ها و همچنین امنیت خط های تلفنی آشنا کنیم تا دیگر دغدغه ای برای خرید خط تلفن ابری نداشته باشید.
اگر در اطرافمان به کسب و کارهای بزرگ و حرفه‌ای و یا استارتاپ‌های نوپا با دقت نگاه کنیم، و یا زمانی که به دفتر یا شرکت‌ها‌ مراجعه کنیم، این حس به ما دست می‌دهد یک چیزی کم و یا بهتر است بگوییم جای یک وسیله خالی است!درسته تلفنی روی میز وجود ندارد.

امنیت تلفن ابری نواتل

امروزه اکثر شرکت‌ها از تلفن رومیزی یا همان سیستم سانترال قدیمی و پرهزینه استفاده نمی‌کنند، و از سیستم نوین‌تری به نام (تلفن ابری) یا همان (تلفن اینترنتی) برای ارتباطات درون سازمانی و برون سازمانی استفاده می‌کنند. استفاده از تلفن ابری (تلفن اینترنتی) به شما این امکان را می‌دهد که بدون هیچ محدودیت مکانی و جغرافیایی بتوانید از خط تلفن خود با بهترین کیفیت و ثبات آن در مکالمات روزمره با مشتریان و همکاران برون سازمانی ارتباط برقرار کنید.
با توجه به افزایش نیروی دور کار در شرکت‌ها و سازمان‌ها خصوصا در دوران اپیدمی کرونا، بسیاری از مدیران نگران نحوه محافظت از اطلاعات هستند، به همین دلیل ایمن نگاه‌داشتن ارتباطات مجازی برای همه کسب‌وکارها و سازمان‌ها به یک امر مهم و بسیار حیاتی مبدل شده است.

مطلب پیشنهادی: فکس اینترنتی نواتل چیست؟

امنیت تلفن ابری چقدره؟

حفظ امنیت ارتباطات و تداوم آن، صرف نظر از اندازه سازمان اولویت اصلی هر صاحب کسب و کاری است. تعداد زیادی از کسب و کارها از خدمات تلفن ابری برای کاهش خطرات احتمالی از جمله؛ جلوگیری از حملات سایبری و یا محافظت از داده‌های حساس، استفاده می کنند. از آن جایی که خدمات تلفن ابری وسعت بیشتری پیدا کرده است، بازار این محصول نیز در حال پیشروی و اوج گرفتن می‌باشد و انتظار می‌رود این رشد در سال های آینده افزایش چشمگیری پیدا کرده، تا آنجا که تمامی تلفن ها به صورت ابری قابل استفاده گردد.

اگر بخواهیم منصفانه فکر کنیم و خودمان را در جایگاه خریدار تلفن ابری در نظر بگیریم و بخواهیم سیستم های تلفن ثابت را با سیستم های تلفن مجازی تغییر دهیم، حتما چندین سوال ذهن ما را به تکاپو می اندازد. این یک چیز کاملا طبیعی  است، زیرا نوع خدماتی که برای کسب و کار و سازمان خود انتخاب می‌کنید می‌تواند به طور قابل توجهی بر نحوه ارتباطات کسب و کار شما تأثیر گذار باشد.

اگرچه مزایای تلفن اینترنتی نسبت به خطوط ثابت مخابرات بسیار زیاد است، اما می‌تواند در بعضی از شرایط در برابر انواع مختلف حملات آسیب پذیر باشد آن هم به دلیل بی دقتی های ارائه دهنده سرویس ابری میباشد. پس برای این که به طور کامل مفهوم این دو نوع خط ارتباطی را بهتر متوجه شوید مطالبی که در ادامه برای شما تهیه شده است را دنبال کنید.

امنیت تلفن ابری چقدره؟؟

امنیت خط ثابت مخابرات

در خط‌ های مخابراتی که در منزل ما وجود دارد و بدون شک تجربه استفاده از آن را داریم، یک دستگاه تلفن باید داشته باشیم که به وسیله کابل کشی  درون ساختمان، به یک جعبه تقسیبم می‌رسد که تمامی خط های همسایگان شما نیز آنجا هست و بعد از آن به وسیله کابل کشی که از سیم های مسی استفاده می‌شود به مخابرات محلی متصل می‌گردد.

مسئله‌ای که در این میان وجود دارد این است که امنیت خط تلفن ثابت چقدر است؟ آن هم از نوع خط مسی؟ بهتره است بگوییم که خطوط تلفن ثابت دارای امنیت بالایی نیستند. برای مثال، همسایگان شما به راحتی با یک لحیم ساده می‌توانند از سیم خط تلفن شما انشعاب بگیرند و تمام مکالمات شما را گوش  دهند و یا با خط تلفن شما تماس خروجی بگیرند. حتی این امکان را دارند تا به مودم اینترنتی شرکت شما نیز متصل شوند. پس خط تلفن ثابت (PCM) به هیچ عنوان امنیتی ندارد.

مطلب پیشنهادی : سی آر ام ابری چیست ؟

امنیت خط فیبر نوری

نسل جدید خطوط  تلفن به نام خط ( فیبر نوری) تا حدودی مشکل امنیت خطوط تلفن ثابت را برطرف کرده است. امنیت اطلاعات یکی از چالش‌ها و دغدغه هایی است که هر کاربر در این دوران دارد، زیرا از هر سمت نفوذ افراد سودجو امکان پذیر بوده و نیز می‌باشد.
کاربران شبکه فیبر نوری در هنگام استفاده از آن، اطلاعات حساس و مهمی را به دفعات ارسال و دریافت می‌کنند.
اطمینان از عدم دستیابی افراد غیرمجاز و سودجو به اطلاعات از جمله اطلاعات خصوصی ، اطلاعات مرتبط با حساب های بانکی و…

از مهمترین چالش‌های امنیتی در رابطه با توزیع، و انتقال اطلاعات در شبکه فیبر نوری است. فیبر نوری هر چند مزایای بسیار زیادی را در اختیار ما قرار می‌دهد اما برای ما امنیتی ایجاد نمی‌کند. به عنوان مثال میتوان به این مورد اشاره کرد که خط های فیبر نوری قابل انشعاب نیستند و این خود یک مزیت مهمی محسوب می‌شود اما کافی نیست.

برای امن کردن فیبر نوری یک روش جوابگو نمی باشد بلکه باید، از ترکیب روشهای محافظت از فیبر نوری استفاده کرد زیرا قابل انشعاب نمی باشد و این یک حسن بزرگی است و نکته دیگری هم که وجود دارد این است که کیفیت تماس ها افزایش پیدا کرده است.

امنیت تلفن ابری نواتل چقدره؟

امنیت تلفن ابری

در این فناوری نوین که نسل جدید خطوط  تلفن می‌باشد، داده‌های صوتی به بسته‌های کوچکی از اطلاعات دیجیتال تبدیل شده و از طریق اینترنت خانگی یا موبایل شما منتقل می‌شود. بنابراین امنیت تلفن ابری بسته به اقدامات امنیتی ارائه دهنده‌ی خط تلفن شما است، یعنی بستگی کاملی به شرکت یا مجموعه‌ای دارد که شما از آن سرویس تلفن ابری خود را خریداری کرده‌اید. ولی امنیت تلفن سنتی از طریق شبکه تلفن سوئیچ عمومی انجام می‌شود.

تبدیل شدن صوت به بسته های کوچک اطلاعات دیجیتال و ارسال آن، آن طور که به نظر می‌آید ساده و راحت نیست. تمام صحبت‌های شما حین مکالمه تبدیل به پکت‌های دیجیتالی می‌شود و توجه کنید که تمامی پکت‌ها رمز گذاری می‌شوند که این خود یک امر خیلی مهم است.

یعنی حتی اگر یک نفر هم بتواند به پکت‌های تماس شما دسترسی پیدا کند، فقط کی سری کدهایی نمایش داده میشود که بی معنی هستند. پس امنیت  مرکز تلفن ابری بسیار بسیار بالاتر از تلفن های مخابراتی و معمولی است که ما در منزل و یا شرکت خود استفاده می‌کنیم.

متاسفانه، دسترسی هکرها و افراد سودجو به هر گونه انتقال داده آنلاین امکان پذیر هست و اگر ارائه دهنده تلفن ابری شما اقدامات امنیتی قوی نداشته باشد و از پرتکل های قدرتمند end2end استفاده نکند، ممکن است در برابر حمله هکرها آسیب پذیرتر باشید. هکرها می‌توانند به مکالمه محرمانه  شما به صورت آنلاین و همزمان حین صحبت گوش دهند و تماس ها را رهگیری کنند. همچنین آن‌ها می توانند تماس های تلفنی قدیمی را که برای استفاده تجاری ضبط و بایگانی شده را سرقت کنند.

مطلب پیشنهادی : Hosted PBX چیست ؟

کدامیک از تلفن‌های سنتی یا ابری امنیت بیشتری دارند؟

الان که به طور خلاصه راجب انواع  خط‌ های مرسوم ارتباطی صحبت کردیم و شما تا حدودی با آن‌ها آشنایی پیدا کردید، بهتر است که شروع به مقایسه کنیم تا یک دید نسبی خوب برای انتخاب خطوط ارتباطی شرکت یا سازمان خود داشته باشیم .

تفاوت اصلی و عمده  تلفن‌های ابری با تلفن‌های ثابت سنتی که از مخابرات محلی خود تهیه می‌کنیم این است که، تماس‌های ابری از طریق اینترنت انجام می‌شود که از نام آن مشخص است، درحالی‌ که تماس‌های تلفنی سنتی از طریق شبکه تلفن سوئیچ عمومی  انجام می‌شوند. شبکه PSTN مجموعه‌ای از شبکه‌های بین المللی برای ارتباط تلفنی است که زیرساخت‌های گسترده‌ای برای ارتباطات عمومی و راحتی افراد جامعه  فراهم می‌کند و از کابل‌های فیبر نوری، خطوط تلفن، ماهواره‌های ارتباطی، انتقال سلولار و حتی کابل‌های زیر دریا تشکیل شده است.

همچنین ببینید

فکس اینترنتی نواتل | خرید فکس ابری

فکس اینترنتی همچنین به عنوان فکس آنلاین یا فکس مبتنی بر (ابر) شناخته می‎شود. این …

۲۵ نظر برای این مطلب وجود دارد

 1. واقعا امنیت تلفن سازمان ها حتی شرکت های خصوصی خیلی مهمه

  • پشتیبانی نواتل

   باسلام و وقت بخیر
   ممنون از شما کاربر گرامی
   بله امنیت بسیار گران بها میباشد چه در زندگی و چه در ارتباطات تجاری

 2. مطلبتون خیلی خوب بود و تاحالا مقاله ای ندیده بود که بهع امنیت تلفن ابری اشاره کنه.

 3. سلام
  مقاله امنیت تلفن ابری بنظرم خیلی محتوای جالبی هستش و نکات مهمی رو یادآوری کردید

 4. تلفن ابری امنیت بیش تری مطمئنا دارتا تلفن های ثابت مخابرات

  • پشتیبانی نواتل

   با سلام
   ممنون از شما کاربر عزیز برای به اشتراک گذاشتن نظر خوبتون
   درسته و قطعا همین میباشد

 5. تلفن ابری با VPN هم کار میکند؟

 6. تلفن ابری با VPN هم کار میکند؟

 7. من فرق بین مرکز تلفن ابری و مرکز تلفن سانترال رو نمیدونم میشه بیشتر توضیح بدید؟

  • پشتیبانی نواتل

   با سلام کاربر گرامی
   همان تلفن سانترال می بشاد اما با این تفاوت که شما نیازی به تهیه سرور وسخت افزار نمی باشد و از ویژگی های بیشتری هم برخوردار هستین و تمام سیستم در قالب ابر است

 8. داشتن تماس امن در تلفن های ابری یکی از نیازمندی ها برای هر شرکتی هست

 9. بسیار مطلب کاربردی و مفیدی بود . تا به حال به داشتن امنیت برای تماس ها دقت نکرده بودم

 10. امنیت تماس برای شرکت ما بسیار مهم بوده و هست چه خوب که از تلفن ابری نواتل در حال استفاده هستیم

 11. به موضوع جالبی پرداختید
  ما از تلفن ثابت برای مجموعه امون استفاده میکردیم و اطلاعی از این موضوع نداشتم

 12. از کجا متوجه بشیم شرکت ارائه دهنده مرکز تلفن ابری دارای امنیت تماس هست یا خیر؟

  • پشتیبانی نواتل

   با سلام کاربر گرامی
   ما توی تلفن ابری از کد گذاری پکت ها برای ارسال صدا استفاده میکنیم که باعث افزایش امنیت مکالمات می شود.

 13. یاور الهی زاده

  امنیت سیپ ترانک چطوره؟؟؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.