تماس وانگیری یا کلاهبرداری تلفنی با تک زنگ چیست؟

 

آمار دقیقی از حجم کلاهبرداری‌ تلفنی با میس کال در ایران منتشر نشده اما می‌توان کشور مالزی را مثال زد که در سال گذشته بیش از ۷۵۰ میلیون دلار به دلیل تماس وانگیری یا کلاه برداری تلفنی از دست‌ داده‌اند. کلاهبرداران هر روز از روش‌ها و کانال‌های مختلفی برای فریب‌دادن قربانیان استفاده می‌کنند. از همین رو بر آن شدیم تا هرآنچه لازم است در ارتباط با کلاه برداری با تگ زنگ بدانید را در این مطلب در اختیار شما قرار دهیم.

 

تماس وانگیری چیست؟

 

احتمالاً برای شما نیز اتفاق افتاده که شماره‌های ناشناسی از کشورهایی که هرگز به آن سفر نکرده‌اید یا دوست و آشنایی در آن ندارید با شما تماس گرفته باشند. هر بار این شماره‌ها تغییر می‌کنند به همین دلیل مسدودکردن این تماس‌ها غیرممکن است. شما هم با دیدن شماره‌ای ناشناس مشتاق‌تر از همیشه مایل به پاسخ‌دهی به تلفنتان هستید اما به ‌محض جواب دادن، تلفن قطع خواهد شد و شما وسوسه می‌شوید تا با این شماره ناشناس تماس بگیرید. راز موفقیت این کلاهبرداری دقیقاً به حس کنجکاوی ذاتی شما برمی‌گردد. علاوه بر این، دریافت ده‌ها تماس ازدست‌رفته در یک روز نیز به حس کنجکاوی شما می‌افزاید.

 

تماس‌های وانگیری نام خود را از واژه ژاپنی Wangiri گرفته که به معنای یک تماس و قطع تماس One ring and cut است و یکی از قدیمی‌ترین و رایج‌ترین انواع کلاهبرداری تلفنی است.

درصورتی‌که شما با آنها تماس بگیرید، این کلاهبرداران سعی می‌کنند برای استخراج پول بیشتر شما را تا زمانی که ممکن است پشت خط نگه دارند. در واقع این تماس‌ها از یکسری خطوط خاص (خط تلفن هوشمند) که ماهیت درآمدزایی (مثل مشاوره تلفنی) دارد با شما برقرار می‌شود که هر چقدر بیشتر بروی خط باشید به همان میزان مبلغی به قبض تلفن شما اضافه می‌شود و در نتیجه درآمد این افراد در این شرایط سرقت محسوب می‌شود بیشتر می‌شود.

 

مطلب پیشنهادی: خط تلفن هوشمند چیست؟

با تماس‌های وانگیری یا کلاهبرداری تلفنی چه باید کرد؟

 

 

همان‌طور که گفتیم اپراتور تماس وانگیری به ترکیبی از مهندسان اجتماعی و روان‌شناسی اعتماد می‌کنند و وارد عمل می‌شوند. این عمل چیست؟ خالی‌کردن جیب ما و شما. درصورتی‌که شما از روی حس کنجکاوی با این شماره‌ها تماس بگیرید، دو حالت با یک نتیجه در انتظار شما است. در حالت اول به شما گفته می‌شود که جایزه‌ای برنده شده‌اید که معمولاً پول است و در ادامه نیز به شما گفته می‌شود که برای دریافت جایزه در صف منتظر بمانید تا تماس شما وصل شود.

در حالت دوم نیز اپراتور تماس‌های وانگیری با پخش موسیقی و تکرار واژه «در صف انتظار بمانید»، صبر شما را می‌سنجند و صدالبته جیب شما را نیز به میزان صبرتان خالی می‌کنند. در حالت اول نیز هرچقدر پشت خط بمانید به همان اندازه جیب شما خالی و هم‌زمان از طریق تلفن به‌حساب این کلاهبرداران واریز می‌شود. به عبارت ساده‌تر هرچه بیشتر پشت خط بمانید، جیب این کلاهبرداران را بیشتر پر می‌کنید. اقداماتی که شما می‌توانید در برابر این تماس‌ها داشته باشید در این قسمت ذکر شده است:

 • شماره‌های ناشناس را مسدود کنید. (البته همراه با شماره‌های وانگیری ناشناس، شماره‌های ناشناس دیگر هم مسدود خواهند شد، حتی اگر کلاهبرداری نباشند.)
 • هر شماره بین‌المللی که پس از پاسخ‌دادن قطع می‌شود را مسدود کنید. (لازم به ذکر است که تعداد این شماره‌ها بی‌شمار است و یکی پس از دیگری با شما تماس خواهند گرفت.)
 • در بسیاری از کشورها امکان پس گرفتن مبلغ کلاهبرداری شده از سرویس‌های تلفن‌های همراه وجود دارد. اما متأسفانه در کشور ما این امکان وجود ندارد.
 • همچنین می‌توانید این شماره‌ها را در گوگل جستجو کنید. بسیاری از این شماره‌ها شماره‌های قدیمی وانگیری هستند و کاربران زیادی در مورد این شماره‌ها هشدار داده‌اند. (در این روش هم ممکن است که تماس وانگیری با شماره‌های جدیدی که هنوز ثبت نشده، برقرار شود، پس همیشه نمی‌توانید به جستجو در گوگل اکتفا کنید.)

 

با تماس‌های وانگیری چکار نباید کرد؟

 

شیوه کلاهبرداری تلفنی با میس کال امروزه یک شیوه بین‌المللی برای کلاهبرداری است. در بسیاری از کشورها نیز هشدارهای لازم دراین‌خصوص داده شده است. اما واقعا چگونه می‌توانیم از خودمان در برابر تماس‌های وانگیری محافظت کنیم؟ به‌طورکلی یک راه برای به دام نیفتادن وجود دارد و آن این است که با این شماره‌ها به‌هیچ‌عنوان تماس نگیرید. اما در این میان نبایدهایی نیز وجود دارد که در این قسمت به آن می‌پردازیم:

 1. با تعویض شماره ‌تلفن خود نمی‌توانید از دریافت این تماس‌ها قسر در بروید زیرا کلاهبرداران تلفنی به طور مکرر شماره ‌تلفن‌های مختلفی را به ‌صورت مشروع و نامشروع از پایگاه‌های اطلاعاتی بازاریابی به ‌راحتی به دست می‌آورند و شماره جدید شما نیز دیر یا زود به دست آنان خواهد رسید.
 2. به‌ هیچ‌ عنوان نباید با این شماره‌ها تماس گرفت.
 3. درصورتی‌که تماس گرفتید به ‌هیچ ‌عنوان منتظر پاسخگویی نمانید.
 4. حتی درصورتی‌که یک شخص حقیقی با شما صحبت کرد و اطلاعات شخصی شما را خواست، به ‌هیچ ‌عنوان این اطلاعات را با او در میان نگذارید.

 

 

چرا تاکنون مخابرات نتوانسته جلوی کلاهبرداری تلفنی را بگیرد؟

 

یکی از مشکلات تماس‌های وانگیری این است که نمی‌توان کاملاً آنها را مسدود کرد. دلیل این امر را در این بخش شرح می‌دهیم:

 1. هیچ قاعده یا قانونی از طرف شرکت‌های مخابراتی برای هدف قراردادن کلاهبرداری تلفنی تعیین نشده است و کلاهبرداران از این مزیت نهایت استفاده را می‌برند.
 2. این شماره‌ها در اپراتورهای مخابراتی به‌عنوان یک شماره بسیار عادی تلقی می‌شوند و از همین رو نیز شرکت‌های مخابراتی قادر به پیش‌بینی و تشخیص تماس‌ وانگیری از دیگر تماس‌ها نیستند.
 3. تماس‌های وانگیری با شماره‌های بین‌المللی انجام می‌شوند و به علت قوانین و مشکلات بین‌المللی نمی‌توان این شماره‌ها را مورد پیگرد قانونی قرار داد.

به طور خلاصه می‌توان گفت که در چنین مواردی شرکت‌های مخابراتی برای مسدودکردن این شماره‌ها به همکاری کاربران نیاز دارند. به همین دلیل تاکنون بسیاری از شماره‌های مشخصی که توسط کاربران زیادی به ‌عنوان تماس‌ وانگیری به ثبت رسیده، مسدود شده است. اما اینطور که به نظر می‌رسد پایانی برای این کلاهبرداری‌ها وجود ندارد.

مراقب باشید با یک شماره تلفن سرتان کلاه نرود!

اتفاقات ناگوار و غیر منتظره همیشه در انتظار ما هستند و برای دوری از این اتفاقات فقط و فقط آگاهی است که می‌تواند به ما کمک کند. آگاهی از اتفاقات، کلاهبرداری‌ها، سرقت و … باعث می‌شود با ریزبینی بیشتری به اطرافمان نگاه کنیم و حواسمان را بیشتر جمع کنیم. مسلما نمی‌توانیم استفاده از یکسری خدمات را کنار بگذاریم. مثلا اگر روزی با خودروی خودمان تصادف کنیم مسلما نباید رانندگی را کنار بگذاریم. یا اگر با همین خطوط گرفتار کلاهبرداری تلفنی شدیم، نمی‌توانیم استفاده از خط تلفن را کنار بگذاریم. در نهایت مهمترین راه پیشگیری از چنین اتفاقاتی، آگاهی از آن و اطلاع از روش‌های مقابله است. پیشنهاد می‌کنیم برای آگاهی‌ بیشتر این مطلب را برای دوستان خود بفرستید تا افراد کمتری گرفتار افراد سودجو قرار بگیرند.

روش‌های مقابله با حملات وانگیری توسط کاربران

 • در صورت نیاز به برقراری تماس با دوستان و آشنایان در خارج از کشور، شماره آن‌ها را در حافظه گوشی خود ذخیره کنید و در غیر این صورت اگر منتظر تماس از شخصی خارجی نبودید، تماس را پاسخ ندهید .
 • به تماس‌های غیرمنتظره از شماره‌های بین‌المللی یا غیرمعمول پاسخ ندهید و اگر از یک شماره بین‌المللی یا غیرمعمول، تماس از دست رفته دریافت کردید، برای تماس دوباره با آن شماره به هیچ عنوان  تماس نگیرید.
 • اطلاع رسانی شماره‌های مشکوک به اپراتوری که  از آن خطوط تهیه کرده اید.

همچنین ببینید

۳ راهکار مهم برای افزایش فروش با صف تماس (Queue Call)

  در سالهایی که کارشناس و مشاور فروش راهکار و تجهیزات ویپ بودم همیشه به …

۶ نظر برای این مطلب وجود دارد

 1. در مورد تماسهای وانگیری از قبل اطلاعاتی نداشتم.ممنون بابت این مطلب مفید…

 2. حواستون باشه با تماسهای وانگیری اصلا تماس نگیرید چون کلاهبرداری میکنن و به اطلاعاتتون دسترسی پیدا میکنن

 3. متاسفانه در ایران امکان پیگیری و دستگیری این کلاهبردار های تلفنی خیلی کمه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *